Czym kierować się przy wyborze komputera?

Przedewszystkim decyzja ta musi być przemyślana, niepodejmowana "na szybko". Potrzebujemy trochę czasu, aby zapoznać się ze sprzętem z danej pułki cenowej, następnie dokonać wyboru sklepu, w którym ceny za dany towar są najbardziej przystępne, by wreszcie złożyć zamówienie.

Po pierwsze określamy kwotę, w jakiej chcemy się zmieścić przy wyborze części. Podejmujemy decyzję, czy wliczamy w to akcesoria takie jak klawiatura, myszka, głośniki, listwa zasilająca i monitor. Gdy mamy ustalony budżet, możemy przejść do kolejnego kroku. Jest to wybór platformy.

Platforma Intel - skierowana głównie do osób, które potrzebują bezkompromisowej wydajności, nowych technologii, kompaktowych urządzeń typu Media Smart Server. Platforma Intel jest zdecydowanie droższa od konkurencji. W zamian jednak oferuje nowoczesne, autorskie technologie, duży potencjał na overclocking itd.

Platforma AMD - platforma tej marki jest optymalnym wyborem do użytku domowego oraz dla graczy. Dużą zaletą jest kompletna platforma jednej firmy, składająca się z procesora, mostków na płycie głównej oraz karty graficznej. Sterowniki i sprzęt współpracują ze sobą idealnie, dlatego zaleca się budowanie komputera z platformą AMD właśnie z części tej marki. AMD cechuje się bardzo dobrym stosunkiem jakości i możliwości do ceny, które są około 20-30% niższe niż w przypadku Intela.

Notebook to komputer przenośny, który stał się bardzo popularny w ostatnich latach. Przeciętny domowy użytkownik woli kupić komputer mobilny niż stacjonarny, ponieważ jest o wiele mniej prądożerny, zajmuje mało miejsca, można go wszędzie zabrać, łatwo przenieść, oferując przy tym wydajność zbliżoną do komputera stacjonarnego. Zalet jest bardzo wiele, ale sa też minusy. W razie awarii naprawa bywa zazwyczaj dość kosztowna, oraz mamy mocno ograniczone możliwości rozbudowy naszego sprzętu.

Netbook to jeszcze bardziej zminiaturyzowany komputer. Zazwyczaj przękątna ekranu wynosi około 10 cali, jednak może zawierać się w przedziale od 8 do 12 cali. Netbooki są mniejszymi i mocno okrojonymi wersjami notebooków. Posiadają słabsze procesory, często jedno, maksymalnie dwurdzeniowe, mniejszą ilość pamięci operacyjnej, zintegrowaną kartę graficzną, mniejszy dysk twardy i nie posiadają napędu optycznego DVD. Jednak taki miniaturowy komputer świetnie sprawdzi się w pracy, podróży, na uczelni czy wakacjach, aby mieć dostęp do konta bankowego, repertuaru w kinie, rozkładu jazdy pociągów czy autobusów, facebooka i wielu wielu innych.

Polecane sklepy